Nieuws

Nieuwe slenk in aanleg (deel II)

  • 11 juli 2025
  • Natuurbeheer
  • Leestijd 2 minuten

Nu het broedseizoen weer ten einde is (na 15 juli) gaan de werkzaamheden voor de aanleg van de slenk in het Hollandse Hout noord weer van start. In het boswachtersblog Nieuwe slenk in aanleg van 31 januari 2025, is uitgelegd dat Staatsbosbeheer met de aanleg van deze slenk de biodiversiteit en de beleefbaarheid van het Hollandse Hout wil vergroten. In deze blog willen we u op de hoogte brengen van de activiteiten die de komende periode uitgevoerd gaan worden.

Situatie op 11-07-2025

Wat gaat er gebeuren?

Vanaf maandag 14 juli voeren we de klei af, die al is uitgegraven en nu in depot langs de nieuwe slenk ligt. Dit gebeurt via het pad dat is aangelegd langs het te graven tracé. Ook verwijderen we een aantal populieren achter het Triade-gebouw aan de Buizerdweg. Hier wordt een haventje gerealiseerd, met een opstapplaats voor kano’s. Er word vervolgens verder gegraven vanaf de Buizerdweg richting de Torenvalktocht, daarnaast zal het haventje achter het Triade gebouw worden uitgegraven. Zodra deze graafwerkzaamheden tot aan de Torenvalktocht afgerond zijn, graven we vanaf de Knardijk (ter hoogte van het Buitencentrum Oostvaardersplassen) richting de Torenvalktocht.

Wat merk je er van?

De uitgegraven grond tussen de Buizerdweg en de Torenvalktocht zal, waar mogelijk, via het pad langs het tracé worden afgevoerd. De vrachtwagens rijden via de Buizerdweg naar de Knardijk en via de N701 (Oostvaardersdijk) richting Lelystad Haven het gebied verlaten. Je zult dus regelmatig vrachtwagens tegenkomen op deze route (zie paarse lijn). Wanneer de graafwerkzaamheden dichter bij de Torenvalktocht plaatsvinden, gebruiken de vrachtwagens mogelijk een aantal beheerwegen door bos het om de grond af te voeren. Hetzelfde geldt wanneer het graven vanaf de Knardijk ter hoogte van het buitencentrum start. Deze afvoerroutes zijn met rood aangegeven op onderstaande kaart. Houd er rekening mee hier deze paden regelmatig een vrachtwagen voorbij komt. We geven in het veld op kaartjes aan welke alternatieve routes je als bezoeker kunt gebruiken om ongestoord te wandelen.

Alternatieve wandelroutes in het bos

Vanaf de parkeerplaats aan de Buizerdweg maak je gebruik van het nieuwe fietspad en de aansluitende wandelpaden aan de westkant van dit fietspad. Komende vanaf de Uilenweg of de doorgang onder de brug over de Lage Dwarsvaart kun je het wandelpad langs het fietspad volgen. Daar waar het fietspad een afvoerroute kruist, geven we dit in het veld aan.

Broedseizoen 2026

De werkzaamheden duren tot 14 maart 2026, het begin van het broedseizoen. Wij hopen op begrip en we gaan er van uit dat er na de werkzaamheden een meer gevarieerd gebied ontstaat waar mens en dier van kan genieten.

Nieuwsgierig naar hoe de slenk er ongeveer uit gaat zien? Dan raden wij aan om een kijkje te nemen bij de slenk in het Hollandse Hout ten zuiden van de Torenvalkweg. Hier zie je hoe het bos deze nieuwe slenk omarmt. Er worden hier bijzondere waarnemingen gedaan zoals ijsvogels, ringslangen, bevers, libellen en vele water- en oevervogels.

Zie ook onze eerdere blog over deze slenk of de site van Nationaal Park Nieuw Land voor de geplande ontwikkelingen.

Over de auteur
Meer over dit onderwerp