Nieuws
Als ik langs onze gebieden op Wieringen rijd, is het nooit echt stil. Zelfs niet als de wind even is gaan liggen. Je hoort altijd wel iets: het zachte geroep van een wulp, het schelle geluid van een kluut, of het geroezemoes van rotganzen in de verte. Deze winter werkten we op Wieringen aan herstel van graslanden voor weide- en wadvogels.
Wieringen heeft nog altijd iets van een eiland. Dat voel je. De openheid, het licht en altijd die nabijheid van de zee. Het is precies die combinatie die dit gebied zo bijzonder maakt voor vogels. Maar juist daar wringt het ook.
Afgelopen winter maakten we in de Broekerpolder, Westerlanderkoog en Hippolytushoeverkoog delen natter en gevarieerder. Zo krijgen vogels weer meer ruimte om te rusten, voedsel te zoeken en hun jongen groot te brengen.
Wie hier rondkijkt, ziet groene graslanden en denkt misschien: genoeg ruimte. Toch hebben veel weide- en wadvogels het moeilijk, ook in onze gebieden. Hun leefgebied is de afgelopen jaren minder geschikt geworden. Op veel plekken is de grond te droog en eentonig, en bij hoogwater is er te weinig plek om veilig en ongestoord te rusten.
En dat terwijl deze graslanden juist zo belangrijk zijn. Als het wad onder water staat, wijken wadvogels uit naar plekken als deze om te rusten en voedsel te zoeken. Maar dan moet het er wel goed zijn: nat genoeg, rustig genoeg en vol leven onder de grond.
Daarom zijn we afgelopen winter aan de slag gegaan. Sloten zijn aangepast, er zijn kleine stuwtjes aangelegd om water vast te houden, verruigd rietland is gemaaid en afgeplagd en in de Broekerpolder, Westerlanderkoog en Hippolytushoeverkoog plaatsten we weidepompen. Zo zorgen we ervoor dat het land weer natter wordt. Niet zomaar nat, maar zoals het van nature bedoeld is: ’s winters hoog water, in de zomer wat droger.
Dat klinkt misschien technisch, maar het effect is heel tastbaar. Waar het natter wordt, komt het bodemleven terug. Regenwormen, insecten: precies het voedsel dat jonge vogels nodig hebben om op te groeien.
Dit werk doen we niet alleen. De maatregelen op Wieringen voeren we uit samen met Wij & Wadvogels en met steun van Provincie Noord-Holland. Zo werken we stap voor stap aan een landschap waar vogels weer de rust, ruimte en voedsel vinden die ze nodig hebben.