Nieuws

Volg de lepelaar in de nationale parken

  • 29 april 2026
  • Nationale parken
  • Leestijd 3 minuten

Auteur

Hans-Erik Kuypers

Boswachter

Deze week ging een website online waar je lepelaars kunt volgen die in Nederlandse nationale parken gezenderd zijn. Een bijzonder moment waar al een lange tijd naar toe werd gewerkt en wat de samenwerking tussen de verschillende nationale parken voor vogels benadrukt.

We kunnen nu zien of gezenderde lepelaar IJsbrand de terugtocht naar onze broedkolonie weet te maken.

Kustlijn

Al enkele jaren zoeken vertegenwoordigers van zes Nederlandse nationale parken, die op de Oost-Atlantische vogeltrekroute liggen, elkaar op om hun passie voor (trek)vogels te delen. Volg je de brede kustlijn van Nederland van zuid naar noord, dan kom je in vogelvlucht de nationale parken Oosterschelde, Biesbosch, Nieuwe Land, Duinen van Texel, Lauwersmeer en Schiermonnikoog tegen. Het is dus niet zo verwonderlijk dat trekvogels die afhankelijk zijn van ondiep water en droogvallende slibvlaktes, deze voedselrijke gebieden opzoeken om te broeden en bij te tanken na een lange vlucht. De lepelaar is zo’n in het oog springende soort die al deze gebieden bewoont en waar ook al jaren onderzoek naar wordt gedaan.

Trekgedrag

Dit onderzoek omvat onder andere het volgen van gezenderde lepelaars in hun bewegingen binnen en tussen de verschillende nationale parken. Maar vooral ook tussen de overwinteringsgebieden in het zuiden en de broedgebieden in Nederland. Het onderzoek maakt de fascinatie voor het trekgedrag van vogels alleen maar groter. Elke vogel heeft een eigen verhaal binnen de groep. Wat maakt dat de ene vogel doortrekt naar Senegal en de andere in Spanje de winter doorbrengt? Waarom komt de één terug naar de plek waar hij of zij is geboren en zoekt de ander een andere kolonie uit om een nest te bouwen? Hoe komt het dat sommige dieren al eind februari terugkeren naar hun broedgebied en andere nog een paar weken aan hun vakantie in het zuiden vastplakken? Hierbij trappen we in de fijne valkuil dat het meer weten over een soort duidelijk maakt dat we nog zo weinig weten en dat er nog zo veel te leren valt.

Webcams

Los van het onderzoek is het gewoon heel leuk om te zien hoe gezenderde vogels zich over de kustlijn tussen Senegal en Schiermonnikoog bewegen en door de individuele benadering ontstaat er per lepelaar een apart verhaal. Die trektochten en verhalen zijn dus nu goed te volgen via website volgdelepelaar.nationaleparken.nl. Hier vind je achtergrondinformatie over het project en de samenwerking tussen de gebieden. Voor Nationaal Park Nieuw Land is de website een hele fijne aanvulling op de aandacht die de lepelaar krijgt als verbindende icoonsoort binnen het gebied, waar Marker Wadden, Lepelaarplassen en Oostvaardersplassen deel van uitmaken. Vanaf begin maart kunnen we ‘onze’ lepelaars in de broedkolonie midden in het park volgen via twee webcams op beleefdelente.nl van Vogelbescherming Nederland. En nu kunnen we dus ook zien of gezenderde lepelaar IJsbrand, net als David, de terugtocht naar zijn broedkolonie weet te maken.

Wereld Trekvogeldag

Op zaterdag 9 mei 2026 vieren we in al deze nationale parken Wereld Trekvogeldag. In Almere worden de vogels bij het Natuurbelevingscentrum De Oostvaarders in het zonnetje gezet met lezingen en vogelexcursies. Bekijk het programma. In Lelystad bij het Buitencentrum Oostvaardersplassen van Staatsbosbeheer is er een junior-variant met tal van kinderactiviteiten.

Over de auteur
Boswachter Hans-Erik Kuypers
Hans-Erik Kuypers Boswachter
 
Meer over dit onderwerp