Informatie
- Orvelte
- 5,7 km
-
rood
-
Over deze route
Op de Brink van Orvelte staat de handwijzer van de route. Deze route is 6 km lang, maar kan ook tot 4 km worden ingekort (zie bord op de route). Langs de route staan palen met rode pictogrammen. Je kunt van deze route ook het gpx-bestand downloaden. Vanwege de trekkende schaapskudde moet de hond aan de lijn. In het dorp zelf valt ook veel te beleven. Zo vind je er winkeltjes, galerieën en horeca.
Parkeren in Orvelte kan op een van de 2 aangewezen betaalde parkeerplaatsen. Navigatie P1: kruising Wezuperweg, Zuideresweg. Navigatie P2: kruising De Wiet, Holsdiek.
Alle landschappen van Drenthe in een notendop.
Wandel door het verleden
Boswachter Linde Veldhoen: "Deze route brengt je als het ware terug in de tijd. Vanuit het dorp Orvelte wandel je langs de schaapskooi, tussen de kalverweitjes door zo de Noordes op. De Noordes bestaat uit kleinschalige akkertjes waar oude gewassen worden verbouwd en is een archeologisch monument. De route gaat langs oude houtwallen, maar ook houtwallen die waren verdwenen en weer teruggebracht. Ook zie je onderweg de IJzertijdboerderij liggen. De route gaat over het Reijntjesveld waar je in augustus de heide kunt zien bloeien. Vervolg je de route, dan zie je onderweg een oude grafheuvel liggen en kom je langs het vlasveen. In het zure veenwater werd vroeger vlas geroot. Wandelend langs het Tolhuisbos kom je weer terug in het dorp."
IJzertijdboerderij
De IJzertijdboerderij is een reconstructie van een drieschepig woonstalhuis. In 1978 gebouwd door het Biologisch Archeologisch Instituut (BAI). Als voorbeeld diende een prehistorische boerderij uit een opgraving van nederzettingresten bij Hijken uit de Voorromeinse IJzertijd. Dit huis werd gedateerd op 200 v. Chr. Doel van het experiment was om inzicht te krijgen in de keuze van de gebruikte bouwmaterialen, constructies, gereedschappen die nodig waren en de manier van leven in die tijd. Ook was men geïnteresseerd in de duurzaamheid van zo’n prehistorische boerderij. Alle materialen komen uit de directe omgeving, behalve het riet van het dak. Eigenlijk is het dak van riet te netjes voor die tijd. Men gebruikte gras als pijpestrootje en heideplaggen om het dak te bedekken. Het leem, een soort klei uit de bodem, komt uit de leemkuil 100 meter ervandaan.
Flora en fauna
De oude essen worden zodanig beheerd dat akkerkruiden bewust aan het zaaigoed worden toegevoegd. Denk hierbij aan korenbloem, kamille en gele ganzebloem. De das scharrelt ’s nacht rond op de hei, de geelgors zingt hier volop en de boomleeuwerik laat zich ook vaak horen. Ook de adder en levendbarende hagedis leeft op het Reijntjesveld.
Horeca
In Orvelte zijn verschillende horecagelegenheden.
Meer boswachterspaden
Nog niet genoeg gewandeld? Door heel Nederland liggen de mooiste boswachterspaden, speciaal door de boswachter uitgekozen. Afgestemd op elk seizoen. Wat wordt je volgende route?