Werk in uitvoering

Beheer recreatiegebieden Buytenhout

Staatsbosbeheer beheert een groot deel van de recreatie- en natuurgebieden in Buytenhout. Sommige gebieden zijn ons eigendom en sommige gebieden beheren we in opdracht van gemeenten. Veel omwonenden bezoeken deze gebieden bijna dagelijks. Soms is het voor hen onduidelijk waarom we bepaalde keuzes maken bij het beheer en recreatieve voorzieningen. Waarom is het ene pad wel gemaaid en het andere pad niet? Waarom plaatsen we op de ene plek wel een bank of prullenbak en op de andere plek niet?  

In het ene gebied kunnen we wel een bankje plaatsen, in het andere helaas niet.

Locatie

  • Buytenhout, tussen Delft, Pijnacker-Nootdorp en Zoetermeer (ZH)

Looptijd

  • 2024-2025

Andere eigenaar betekent andere financiering

Staatsbosbeheer beheert zowel eigen gebieden als gebieden van gemeenten, maar de financiering van de kosten voor dit beheer verschilt. Dat betekent dat we voor het ene gebied voldoende geld hebben voor onderhoud en plaatsen van recreatieve voorzieningen en in andere gebieden komen we (structureel) geld tekort. Daarom is bijvoorbeeld een pad dat we voor een gemeente beheren wel gemaaid en een pad verderop in ons eigen gebied niet.  

Voor het beheer van eigen gebieden krijgt Staatsbosbeheer subsidies van provincie Zuid-Holland. De provincie maakt onderscheid tussen subsidies voor natuurgebieden en subsidies voor recreatiegebieden. In Buytenhout liggen voornamelijk recreatiegebieden. In de afgelopen jaren kreeg Staatsbosbeheer 40% van de totale beheerkosten gefinancierd. Door dit tekort is het onmogelijk om beheer op lange termijn te plannen én kijken we ieder jaar opnieuw welk beheer prioriteit heeft. In 2024 is deze subsidie teruggedraaid naar 27%, waardoor we alleen nog de wettelijk verplichte beheertaken konden uitvoeren. Voor overig beheerwerk en het onderhouden van recreatievoorzieningen is nu geen financiering. Dit geldt dus alleen voor de gebieden van Staatsbosbeheer: Bieslandse bos (Pijnacker-Nootdorp) en De Balij (Zoetermeer).

We beheren ook recreatiegebieden voor zeven omliggende gemeenten: Pijnacker-Nootdorp, Delft, Midden-Delfland, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Westland. Voor het beheren van deze gebieden is voldoende financiering, waardoor Staatsbosbeheer in opdracht van de betreffende gemeente het beheer kan uitvoeren en soms ook recreatieve voorzieningen, zoals een bankje of prullenbak kan plaatsen.

Werkzaamheden

Zowel voor het beheerteam als voor de vele bezoekers is het teleurstellend dat er achterstallig onderhoud is vanwege het financieringstekort. Bezoekers ervaren overlast door overbegroeiing van paden en zien het bos achteruit gaan. Hier geven we updates over het onderhoud. 

Wat doen we in gebieden van Staatsbosbeheer?
Op dit moment voeren we op eigen gronden alleen wettelijke verplichte werkzaamheden uit. Wij zorgen er bijvoorbeeld voor dat beken en sloten niet dichtgroeien en dat we goed bij de oevers kunnen. Het geld dat overblijft wordt ingezet voor het snoeien van takken en bomen die mogelijk op mensen kunnen vallen en voor communicatie en handhaving. Gelukkig helpen onze vrijwilligers en collega’s met een afstand tot de arbeidsmarkt ons hierbij.
Het minimale beheer zorgt ervoor dat investeringen van de afgelopen jaren verloren gaan. Een goed onderhouden pad gaat veel langer mee. Als een grasveld waar veel insecten en vogels leven een keer wordt overgeslagen met maaien, nemen de distels het al snel over. Een gebied beheren met te weinig geld is op de lange termijn duurder, omdat er opnieuw geïnvesteerd moet worden.

Wat is de oplossing voor de lange termijn?
Een goed beheer van natuur- en recreatiegebieden vraagt om een beheerplan voor de lange termijn. Boswerkzaamheden plan je bijvoorbeeld minstens twee jaar vooraf, omdat je rekening moet houden met de flora en fauna in het gebied. Daarom is het zo belangrijk om structureel én voor de lange termijn beheerfinanciering te vinden. Daarover zijn we in gesprek met verschillende partijen, waaronder de provincie Zuid-Holland.

Bezoekers ervaren overlast door overgroeide paden

Tijdspad

  • Begin 2024
    Provincie Zuid-Holland besluit dat we van ons totaal benodigde beheerbudget een kwart van het budget ontvangen. Het wordt voor bezoekers ook zichtbaar dat er geld tekort is voor beheer en onderhoud van de gebieden en de recreatieve voorzieningen.
  • Mei 2024
    Staatsbosbeheer spreekt met Provincie Zuid-Holland over structurele beheerfinanciering op de lange termijn.
  • Mei-september 2024
    Recreanten en omwonenden ervaren veel overlast. We ontvangen veel meldingen en recreanten schrijven ook de provincie Zuid-Holland aan. De meldingen komen vooral binnen over de Foppenplas in Midden-Delfland, het Bieslandse Bos en De Balij in Buytenhout.
  • Juli 2024
    Er is een werkbezoek van gemeenteraadsladen van het CDA waarin we laten zien dat de tekorten nu al grote gevolgen hebben voor bezoekers. Sommige gebieden zijn vrijwel niet meer toegankelijk.
  • Augustus 2024
    Er is een werkbezoek met de Statenleden van de provincie Zuid-Holland. We laten zien wat het financieringstekort betekent voor de natuur én voor recreanten en omwonenden. We bezoeken speelnatuur in het Abtswoudse Bos. In 2022 ontvingen we subsidie voor de speeltoestellen, maar niet voor het onderhoud ervan en omwonenden zijn hier teleurgesteld over. We brengen ook een bezoek aan het Bieslandse Bos, waar wandelpaden overwoekerd zijn.
  • September 2024
    Staatsbosbeheer voert gesprekken met Provincie Zuid-Holland over de diverse financieringsmogelijkheden voor het beheer. De provincie zegt 500.000 extra financiering toe voor 2024 en 2025. Er is nog geen oplossing voor de lange termijn.
  • Januari 2025
    We kijken welk beheer we kunnen uitvoeren met de extra toegezegde financiering. Het begaanbaar maken van wandelpaden heeft hierbij onze prioriteit, zodat bezoekers minder overlast ervaren.
  • In de loop van 2025 wordt meer bekend over de mogelijkheden voor de financiering op langere termijn. 

Samenwerkingen

Staatsbosbeheer werkt samen met provincie Zuid-Holland en de gemeente Pijnacker-Nootdorp.

Contact
Boswachter Evelien Olyslagers
Evelien Olyslagers Boswachter
Staatsbosbeheer, Anna van Raesfeltstraat 37
2623 HX Schipluiden
hofvandelfland@staatsbosbeheer.nl
Meer over dit onderwerp