Nieuws

Vrijwilligerswerk in de natuur iets voor jou? Ontdek het tijdens de Natuurwerkdag.

  • 30 oktober 2026
  • Leestijd 3 minuten

Auteur

Maya Holwerda

Boswachter

In onze veenweidegebieden in de Zaanstreek en Waterland werken verschillende vrijwilligersgroepen. Lijkt het je leuk om een keer mee te doen om te zien of het ook iets voor jou is? Kom dan langs tijdens de Natuurwerkdag op 6 of 7 november 2026.

Tijdens de Natuurdag harken we maaisel bij elkaar en brengen het op hopen.

Vrijwillige vogelwachter

Mijn loopbaan bij Staatsbosbeheer begon met vrijwilligerswerk. Samen met mijn vader ging ik in 2019 voor het eerst als vrijwillige vogelwachter naar Texel. Dat eerste jaar in de Staatsbosbeheerkeet in de Geul, het jaar daarna in de Slufter. We gaven informatie aan bezoekers, hielden vogelwaarnemingen bij en attendeerden mensen op de regels in het gebied.

Op dag twee in de Geul wist ik al precies welk struiktopje je in de gaten moest houden om de blauwborst te zien. Een van de hoogtepunten van onze week in De Slufter was de inventarisatie van eidereenden met een boswachter. Tijdens laag water liepen we achter elkaar aan, door greppels en slootjes heen, om uiteindelijk grote groepen eiders te zien en op afstand te tellen. Adembenemend vond ik het. De fascinatie voor de natuur, en eerlijk gezegd vooral voor dieren, die was er altijd al. Maar de interesse in het werk van een boswachter is daar bij me gewekt.

Buiten zijn 

Leren en meemaken door simpelweg buiten te zijn, dat is waarom ik geniet van vrijwilligerswerk. En je hoeft echt niet de ambitie te hebben om boswachter te worden om je aan te sluiten bij een vrijwilligersgroep, leuk is het sowieso!

In onze vrijwilligersgroepen is veel natuurkennis en enthousiasme aanwezig. Zonder vrijwilligers krijgen wij veel minder werk gedaan en ze denken ook met ons mee over de langetermijnvisies voor de natuurgebieden. Zeer waardevol dus. Lijkt het je leuk om een keer aan te sluiten? Dat kan bijvoorbeeld tijdens de jaarlijkse Natuurwerkdag.

Vrijwilligerswerk in de natuur is ook goed voor je fysieke én mentale gezondheid en natuurlijk heeft je lokale leefomgeving er ook baat bij. Of je nou graag meer wilt leren over unieke plantensoorten of dat je liever in alle rust meditatief aan het werk wilt gaan: dat kan allemaal en iedereen is welkom!

Natuurwerkdag: 6 en 7 november 2026

Tijdens de nationale natuurwerkdagen ben je onder andere welkom in een aantal natuurgebieden van Staatsbosbeheer in Zaanstreek en Waterland.

Vrijwilligersgroep Krommenie is op zaterdag 7 november aan het werk op landje C169. Dat landje is een stukje veenmosrietland dicht bij Krommeniedijk. Dit soort landjes zijn erg zeldzaam. Tijdens de Natuurwerkdag harken we maaisel bij elkaar en brengen het op hopen. Ook verwijderen we jonge boompjes en daardoor groeien er inmiddels bijzondere planten als echte koekoeksbloem, kale jonker en veenmos. 

Ook de vrijwilligersgroepen De Kooiakkers en Stichting Kalverpolder doen ook mee aan de natuurwerkdagen op zaterdag 7 november. Vrijwilligersgroep Varkensland doet mee op vrijdag 6 november.

Meer informatie en aanmelden

  • Kijk voor meer informatie over deze en andere locaties op Natuurwerkdag.nl.
  • Lijkt het jou wel wat om mee te werken met één van onze vrijwilligersgroepen, maar ben je op 6 en 7 november verhinderd? Stuur ons een mailtje via veenweiden@staatsbosbeheer.nl en dan kijken we samen wat een leuke en passende vrijwilligersgroep voor jou kan zijn.
Over de auteur
Boswachter Maya Holwerda
Maya Holwerda Boswachter
Middel 180A
1551 ST Westzaan
veenweiden@staatsbosbeheer.nl 075-6282628
     
Meer over dit onderwerp