Nieuws
Nationaal Park De Biesbosch heeft tien spiksplinternieuwe schoolprogramma’s over natuur, cultuurhistorie én waterveiligheid voor basis- én voortgezet onderwijs. Daarbij staat ontdekkend leren centraal. Scholieren worden ondergedompeld in de Biesboschnatuur en maken kennis met iconische soorten als bever, visarend en zeearend. De introductie van de educatieve programma's valt samen met de viering van een bijzonder jubileum: de schoolboot bestaat 40 jaar. Als boswachter vind ik het prachtig dat we ook in dit jubileumjaar weer een nieuwe generatie kinderen kennis laten maken met de Biesbosch.
Het schoolprogramma voor het basisonderwijs bestaat uit twee leerlijnen: natuur en (over)leven met water. In de onderbouw draait het om verwondering: kijken, voelen, horen en spelenderwijs ontdekken. Leerlingen van de middenbouw proberen we begrip voor de natuur bij te brengen. Ze leren actief onderzoek doen en verbanden leggen. In de bovenbouw ontdekken leerlingen de samenhang in het ecosysteem en het belang van een gezonde, veerkrachtige natuur.
Voor het voortgezet onderwijs is er een programma over water en waterveiligheid. Meer kennis en ervaringsgericht onderwijs staan daarbij centraal. Zo doen leerlingen onderzoek en leren ze hoe ze zelf een bijdrage kunnen leveren aan een goede opvang en afvoer van regenwater op hun schoolplein en in hun eigen gemeente. Daarbij kunnen docenten zelf kiezen met welke opdrachten en onderdelen ze het programma willen invullen.
We gaan uit van het principe dat waar je van houdt, je voor wilt zorgen. Heel belangrijk omdat we vooral scholen uit de Biesboschgemeenten ontvangen. Het draagt echt bij aan behoud van het natuurgebied om deze leerlingen de meerwaarde van natuur bij te brengen; wat is er zo bijzonder en waarom. We hopen dat ze door een bijzondere natuurbeleving het systeem beter leren begrijpen, het belang ervan inzien en er uiteindelijk beter voor willen zorgen.
De nieuwe educatieve programma's zijn ontwikkeld door IVN Natuureducatie samen met Staatsbosbeheer en het Biesboschcentrum in Dordrecht en met subsidie van het ministerie van LVVN.
We vieren dit jaar ook dat de schoolboot in de Biesbosch 40 jaar bestaat. Een jubileum om trots op te zijn. Al veertig jaar ontdekken kinderen de Biesbosch vanaf het water. In 1986 werd bij wijze van een experiment voor een periode van twee jaar voor een schoolboot toestemming verleend. Jan Reuser, voormalig kooiker van de eendenkooi, was schipper van het eerste uur: "Het was toen echt een lesprogramma waarin schoolgidsen vooral fungeerden als zenders van informatie."
Inmiddels is het programma veel meer gericht op beleven en ontdekken. Schoolgidsen nemen leerlingen mee op een ontdekkingstocht, waarbij verwondering en zelf ervaren centraal staan. En een boot is daarbij essentieel. Ze varen vanuit de haven van Drimmelen, vooral de Zuidwaard door Rondvaartbedrijf Zilvermeeuw, Jan Reuser vaart nog steeds met de Oostwaard en ook vanaf Jachthaven Vissershang vaart een fluisterboot die schoolklassen de Biesbosch in brengt. Voor de schoolboot werken we samen met verschillende ondernemers. Daar zit uiteraard een kostenplaatje aan. We zijn blij dat we met alle partijen zijn overeengekomen dat we niet winstgevend, maar wel kostendekkend werken. Hierdoor is voortbestaan van de schoolboot mogelijk.
Naast de schoolboot zijn de educatieve programma’s ook mogelijk op andere locaties, zonder boot, zoals het Biesbosch MuseumEiland in Werkendam, het Biesboschcentrum in Dordrecht en De Elzen in Dordrecht.
Voor meer informatie: download het Scholenprogramma Biesbosch of kijk op de website van het Nationaal Park De Biesbosch: