Nieuws
In het stadsbos van Tholen en op het schor van de Dortsman steken basisschoolkinderen elk jaar de handen uit de mouwen. Ze maken ruimte voor planten en dieren, ruimen het strandje op en leren ondertussen hun eigen natuurgebied beter kennen.
Soms sta ik even stil in het stadsbos van Tholen en denk ik: wat is dit bos mooi gegroeid. Twintig jaar geleden werden hier bij de kernen van Tholen bosjes aangeplant — geen groot bos, maar wel een fijne plek voor een ommetje vanuit de stad. In het begin was het nog jong en een beetje saai. Nu, zoveel jaren later, begint het echt te léven. Langs het pad zie ik de keverorchis en de brede wespenorchis opduiken, en ruik ik de welriekende agrimonie. In het slootje jaagt de ijsvogel, en ’s avonds en ’s nachts scheren vleermuizen en zelfs een kerkuil door het bos. Dát zijn van die momenten waarop je denkt: hier doen we het voor. Wat dit extra bijzonder maakt, is dat we die ontwikkeling ook laten zien aan de volgende generatie.
Al jaren organiseert het NME Tholen (Natuur- en Milieueducatiecentrum in de gemeente Tholen) een werkochtend met basisschoolkinderen in het stadsbos. De ene helft steekt de handen uit de mouwen en maakt aan de zuidkant van het bos zogeheten vlinderinhammen. De takken die daarbij vrijkomen, leggen we op rillen: fijne schuilplekken voor vogels, een thuis voor insecten en zonnige plekjes voor vlinders. Ook zijn de hazelaars weer afgezet, zodat er meer licht op de bosbodem komt — en planten als het maartsviooltje weer een kans krijgen om te groeien. De andere helft van de kinderen gaat met de boswachter mee op excursie en leren veel over de planten en dieren van hun stadsbos.
Strandje op het schor van de Dortsman
Vlak bij Stavenisse ligt het schor van de Dortsman en elk jaar maken de kinderen van basisschool uit het dorp dit strandje in het voorjaar schoon. Plastic, glas, vispluis, bal en een zonnebril: er verdween veel in de vuilniszakken. En dit allemaal om het schelpenstrandje weer schoon te krijgen voordat de bontbekplevieren terugkomen om hier te broeden. Naast het opruimen krijgen de kinderen “les” over het belang van dit soort strandjes voor de dieren op en om de Oosterschelde.
Dit zijn van die dagen waarop je ziet hoe natuur, leren en gewoon samen aanpakken prachtig samenkomen. En eerlijk? Daar word ik als boswachter gewoon heel blij van.