Nieuws
Op eiland de Sassenplaat leven en broeden talloze vogels zoals lepelaars, aalscholvers, kleine zilverreigers en zelfs koereigers. Het eiland tegenover industriegebied Moerdijk ligt echter vol met afval. Vrijwilligers staken hun handen uit de mouwen.
Plastics, emmers, stootblokken van schepen en zelfs hele koelkasten; allemaal meegedreven met hoog water en op het eiland terecht gekomen. Vrijwilligers staken in het kader van de campagne ‘Samen houden we de Biesbosch schoon’ hun handen uit de mouwen en ruimden afgelopen zaterdag zo’n 8 kuub afval op. Sportvisserij Zuidwest Nederland hielp mee en Rijkswaterstaat zorgde voor de afvoer.
Tegenover de industrie van Moerdijk ligt het eiland de Sassenplaat: een onbewoond eiland in het Hollandsdiep. De westkant van het eiland is in gebruik als baggerdepot; aan de oostkant ligt een natuurgebied met verschillende koloniebroeders. Al vanaf februari broeden hier de eerste aalscholvers en blauwe reigers. Later volgen ook broedkolonies lepelaars, kleine zilverreigers en zelfs koereigers. De Sassenplaat is daarmee een zeer belangrijk broedeiland.
Helaas is het eiland mede door zijn positie midden in het Hollandsdiep en recht tegenover de industrie van Moerdijk een groot aanspoelgebied voor zwerfafval. Omdat het eiland niet toegankelijk is voor publiek komt al dat afval met het rivierwater mee. Het blijft hangen in de dichte begroeiing van wilgen, riet en ruigte. In het broedseizoen liggen de jonge vogels letterlijk in een ‘bedje van Delta-afval’. Sommigen zitten verstrikt in het afval en in natte perioden drijven de eieren in het nest letterlijk in het water dat door het plastic wordt vastgehouden en dus niet uit het nest kan lopen.
Afgelopen zaterdag stak Staatsbosbeheer met hulp van vrijwillige opruimhelden, nestonderzoeker Auke-Florian Hiemstra van Naturalis en Sportvisserij Zuidwest Nederland weer de handen uit de mouwen op de Sassenplaat. Hoewel daar in 2025 al 11 kuub afval werd verwijderd, lag er toch ook nu weer veel aangespoeld plastic. Dit keer konden we ook op het eiland in het eiland komen waar met name lepelaars nesten laag in de bomen en struiken bouwen, omdat ze in principe niet verstoord worden op dit afgelegen stuk. We zagen daar opnieuw hoe vol de nesten met afval liggen. Vrijwel alle nesten bestaan uit een enorme hoeveelheid afval. Schokkend om te zien!
In totaal ruimden we weer 8 kuub afval van het eiland weg. Dit afval wordt door Rijkswaterstaat afgevoerd.