‘Kammoment’
Vaak kom ik de plukken haar tegen bij bankjes, waar de baas en hond even rustig zitten voor een ‘kammomentje’. Het is natuurlijk goed om je hond af en toe eens te kammen om de loszittende haren te verwijderen. Maar deze haren kan je beter niet in de natuur laten liggen.
Pesticiden via huisdieren in de natuur
Honden (en katten) worden vaak behandeld met anti-vlooien- en tekenmiddelen. Je hebt ze in allerlei soorten en maten: vlooienbandjes, druppels en sprays. In deze middelen zit gif. Gif dat in de landbouw inmiddels verboden is. Denk hierbij aan pesticiden als fipronil en imidacloprid. In de natuur worden deze giftige stoffen ook gevonden. Uit onderzoek van de Wageningen Universiteit blijkt dat honden (en ook katten) deze middelen meenemen de natuur in.
Koolmezensterfte
Dit gebeurt door te zwemmen, te plassen en de haren die de dieren verliezen. Veel anti-vlooien- en tekenmiddelen zijn schadelijk voor dieren zoals insecten en vogels. Een paar jaar geleden is er onderzoek gedaan naar de opvallend hoge koolmezensterfte. Er werden bij dit onderzoek 26 verschillende pesticiden gevonden in dode jonge koolmezen. Een groot deel van de gevonden gifstoffen komt van anti-vlooien- en tekenmiddelen.
Besmette haren
Vogels als koolmezen zijn dol op honden- en kattenharen als nestmateriaal. Het is lekker warm voor de jonge vogeltjes. Helaas zijn de besmette haren niet goed voor dit jonge kroost. Doordat de jonge mezen nog geen veren hebben, komen ze met hun blote huid tegen de haren in het nest aan. Dit is mogelijk schadelijk voor dit jonge dier.
Uit het onderzoek van de Wageningen Universiteit blijkt ook dat vennen en vijvers waarin honden zwemmen, vervuild zijn geraakt door vlooiengif. Wetenschappers waarschuwen voor ernstige ecologische gevolgen.
Wat kan je doen?
Hoe kan je als hondenbezitter eraan bijdragen dat de verspreiding van dit soort pesticiden zo min mogelijk is? Wanneer je hond behandeld is met anti-vlooien- en/of tekenmiddel: neem na een kambeurt de haren weer mee en gooi ze bij het restafval. Laat deze haren dus vooral niet in de natuur liggen. Soms kunnen de middelen een half jaar na toediening nog in de vacht van honden en katten zitten. Als je hond of kat niet behandeld is met deze middelen, zijn de haren niet schadelijk.
Ik realiseer me dat de hondenbezitters die de haren in de natuur achterlaten dit vaak met de beste bedoelingen doen. Hopelijk is deze blog een eyeopener voor iedereen 🙂