Hondskruid is een bijzondere orchidee die in Nederland zelden voorkomt. Hij is te vinden op zonnige, matig droge plekjes in Zuid-Limburg, Zeeland en de duinen bij Wijk aan Zee en Noordwijk. Hondskruid is daarmee ver van zijn oorspronkelijke verspreidingsgebied rond de Middellandse Zee afgedwaald. Hij bloeit van eind mei tot eind juli met roze bloemen die in de vorm van een piramide staan. Hondskruid wordt daarom ook piramide-orchis genoemd.
Roodborsttapuit
Ziet u een zenuwachtig vogeltje dat heftig met zijn staart op en neer wipt en een geluid -
tsjak tsjak - maakt als twee kiezelstenen die tegen elkaar worden geslagen? Grote kans dat het de roodborsttapuit is. Hollands Duin is zijn domein. Ruim tien procent van alle Nederlandse roodborsttapuiten broedt hier. In maart en april komen ze uit Afrika en Aziƫ om een nest te bouwen. In september, als de kinderen groot genoeg zijn, vliegen ze weer terug naar hun verre overwinteringsplekken.
In de duinen groeien karakteristieke planten als driedistel, grote tijm, duinroos, hondskruid, aardster, duindoorn en korstmossen. In de dellen kunt u strandbiet en de prachtig bloeiende zeekool vinden. Bijzondere dieren zijn zandhagedis, rugstreeppad, meervleermuis en roodborsttapuit.